Вівторок, 14.05.2024, 13:02
Главная Регистрация RSS
Приветствую Вас, Гість
Меню сайту
Відвідали сайт
Форма входу
Пошук
Календар
«  Липень 2013  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Сайти:
·
·
·
·
·
·
·
·
Головна » 2013 » Липень » 11 » Право на полювання
15:35
Право на полювання

Положення про мисливське господарство та порядок здійснення полювання визначає:

Мисливство – це вид спеціального використання тваринного світу шляхом добування диких звірів і птахів, що перебувають у стані природної волі у межах мисливських угідь, з метою задоволення матеріальних, рекреаційних потреб громадян та інших суспільних потреб.

Полювання – це  сукупність дій  людини, спрямованих на пошук, вистежування, переслідування з метою добування і саме добування диких звірів і птахів, що перебувають у стані природної волі у межах мисливських угідь.

Мисливськими угіддями є всі ділянки суші і водного простору (ліси, поля, луки, болота, озера тощо), на яких водяться мисливські тварини і які можуть бути використані для мисливського господарства або добування (відлову, відстрілу) цих тварин.

          Право на полювання в межах визначених для цього мисливських угідь мають громадяни України, які досягли 18-річного віку, одержали в установленому порядку дозвіл на добування мисливських тварин та інші документи, що засвідчують право на полювання.

Громадяни, які виявили бажання стати мисливцями, пишуть заяву та заповнюють анкету встановленого зразка і здають їх уповноваженому державним органом мисливствознавцю в районі, який зібрані заяви і анкети надсилає до державного органу області.

Під час подачі зазначених документів заявник пред'являє паспорт, а у випадках, передбачених законодавством України, - інший документ, який засвідчує особу.

У встановлений день, але не пізніше 2 (двох) місяців від дня подачі заяви, за погодженням з уповноваженим державним органом мисливствознавцем району громадянин повинен прибути до державного органу для здачі екзамену. Про результат здачі екзамену голова комісії повідомляє громадянина в той самий день.

У разі позитивного рішення екзаменаційної комісії відповідні дані про мисливця заносяться в автоматизовану інформаційну систему (АІС) із наступним занесенням їх в бланк посвідчення мисливця.

         У випадку нездачі громадянином екзамену йому надається термін в 2 місяці для підготовки, після чого він може скласти екзамен повторно.

Для одержання посвідчення мисливця та контрольної картки мисливець повинен перерахувати на рахунок державного органу вартість посвідчення і контрольної картки та сплатити державне мито. Квитанції про сплату вартості вищезазначених документів і сплату державного мита громадянин подає уповноваженому державним органом мисливствознавцю в районі, який передає їх до державного органу області.

Підписані і завірені печаткою державного органу посвідчення мисливця та контрольні картки передаються мисливствознавцям в районах для вручення їх мисливцям за місцем їх постійного проживання при пред'явленні паспорта або документа, що його замінює.

Мисливець, який був позбавлений права полювання до 3 (трьох) років і в нього були вилучені посвідчення мисливця і контрольна картка обліку добутої дичини і порушень правил полювання, може  отримати нове посвідчення мисливця та контрольну картку на загальних підставах із нововступаючими лише після закінчення терміну, на який він був позбавлений права полювання.

 Увага! Полювання з використанням вогнепальної мисливської зброї дозволяється лише особам, які в установленому порядку одержали дозвіл органу внутрішніх справ на право користування цією зброєю.

         До полювання прирівнюється:

·        перебування осіб у межах мисливських угідь, у тому числі на польових і лісових дорогах (крім доріг загального користування), з будь-якою стрілецькою зброєю або з капканами та іншими знаряддями добування звірів і птахів, або з собаками мисливських порід чи ловчими звірами і птахами, або з продукцією полювання;

·        перебування осіб на дорогах загального користування з продукцією полювання або з будь-якою зібраною розчохленою стрілецькою зброєю.

 

Іноземці можуть здійснювати полювання  на території України відповідно до вимог чинного законодавства. Документи на право полювання, видані відповідними органами інших держав, чинні на території України.

Умови організації та здійснення полювання іноземцями, розмір плати за надані послуги і добуту продукцію полювання визначаються відповідними договорами, що укладаються між іноземцями або юридичними особами, які організовують для них полювання, та користувачами мисливських угідь.

Зверніть увагу! Документами на право полювання є:

·        посвідчення мисливця;

·        щорічна контрольна картка обліку добутої дичини і порушень правил полювання з відміткою про сплату державного мита;

·        дозвіл на добування мисливських тварин (ліцензія, відстрільна картка тощо);

·        відповідний дозвіл на право користування вогнепальною мисливською зброєю;

·        паспорт на собак мисливських порід, інших ловчих звірів і птахів з відміткою про допуск до полювання у поточному році у разі їх використання під час полювання.

 

Зазначені документи мисливець зобов'язаний мати під час здійснення полювання, транспортування або перенесення продукції полювання і пред'являти їх на вимогу осіб, уповноважених здійснювати контроль у галузі мисливського господарства та полювання.

 Посвідчення мисливця та щорічна контрольна картка обліку добутої дичини і порушень правил полювання видаються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у галузі мисливського господарства та полювання або його місцевими органами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Розмір державного мита, а також порядок стягнення платежів за видачу посвідчення мисливця та щорічної контрольної картки обліку добутої дичини  і порушень правил полювання встановлюються у порядку, передбаченому законодавством.

         Розмір плати за видачу посвідчення мисливця та щорічної контрольної картки обліку добутої дичини і порушень правил полювання встановлюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у галузі мисливського господарства та полювання за погодженням з центральним органом виконавчої влади з питань фінансів.

     Полювання може здійснюватися такими способами:

·        індивідуальне полювання;

·        колективне полювання;

·        колективне полювання з нагоничами (облавне полювання).

Полювання може здійснюватися з використанням:

·        мисливської вогнепальної зброї;

·        собак мисливських порід, інших ловчих звірів і птахів (за наявності паспортів на них з допуском до полювання у поточному році);

·        сіток і пасток для відлову тварин живцем;

·        пасток для добування хутрових звірів з науковою метою та для переселення;

·        вишок;

·        пахучих неотруйних приманок.

Полювання може здійснюватися з мисливською зброєю, що належить іншій фізичній особі, лише в її присутності і за наявності у мисливця та власника зброї відповідних дозволів, виданих органом внутрішніх справ.

Терміни полювання є важливим моментом у правовому регулюванні полювання. Від термінів полювання залежить екологічний баланс у природі.      Найчастіше порушення саме термінів полювання призводить до зникнення найрідкісніших порід як птахів, так і звірів. Терміни полювання встановлюються з урахуванням багатьох чинників, таких як:

·        екологічний добробут у країні;

·        екологічний добробут у регіоні;

·        метеорологічний прогноз;

·        прогноз народжуваності даного виду тварин;

·        поголів'я даного виду тварин на момент відкриття полювання;

·        правове положення на даний момент.

 Полювання на тварин може здійснюватись у такі терміни:

v    на норця великого, качок (крім гоголя, черні білоокої, савки, огара, галагаза, гаги звичайної, лутка, крохалів), лиску, курочку водяну, пастушка, куликів (крім кулика-сороки, ходулочника, шилодзьобки, кроншнепів, чайки, лежня, дерихвостів, поручайника, крем'яшника, чорниша, перевізника, фіфі, зуйків морського, малого, великодзьобого, галстучника), голубів (крім голуба-синяка) - у серпні - грудні; 

v    на гуску сіру, гуменника, гуску білолобу велику - у серпні - січні; 

v    на куріпку сіру, кеклика, фазана, тетерука, рябчика у жовтні - грудні;

v    на перепілку - у серпні - жовтні;

v    на самця козулі - з 1 травня по січень включно;

v    на самців кабана, лані, оленів благородного і плямистого, лося, муфлона - у серпні - січні;

v    на самок кабана, лані, оленів благородного і плямистого, козулі, лося і муфлона та на молодняк зазначених видів - у вересні - січні; 

v    на ведмедя - у жовтні - грудні; 

v    на білку, нутрію вільну, єнотовидного собаку, лисицю, куниць лісову і кам'яну, тхора лісового - з 15 жовтня по лютий включно;

v    на бобра, ондатру, норку американську - з 15 листопада по лютий включно;

v    на кроля дикого і зайця-русака - з 15 жовтня по січень включно;

v    на бабака - у липні - вересні;

v    на крота - у липні - березні.

          Мінлісгосп за погодженням з Мінекобезпеки може дозволити проведення весняного полювання в окремих мисливських угіддях на самців тетеревиних птахів, вальдшнепа і крижня.

Полювання протягом мисливського сезону може проводитись в усі дні тижня.

Конкретні дати відкриття і закриття полювання на той чи інший вид мисливських тварин, дні полювання, норми добування пернатої дичини і хутрових звірів за день полювання та порядок проведення полювання (у межах установлених  Положенням правил і термінів полювання) визначаються наказом Мінлісгоспу за погодженням з Мінекобезпеки та іншими заінтересованими міністерствами і відомствами.

Під незаконним полюванням розуміється полювання з порушенням будь-яких правових норм у сфері регулювання полювання.

Полювання в заборонений час – тоді, коли воно не дозволено (заборонено), або в строки, коли полювання не дозволено на певні види звірів і птахів.

Всі дикі звірі і птахи умовно можуть бути віднесені до трьох категорій:

v    дозволені до відстрілу;

v    полювання на яких проводиться за ліцензіями у встановленому порядку;

полювання на яких повністю заборонено. Забороняється:

а) полювання без посвідчення мисливця і контрольної картки обліку добутої дичини та порушень правил полювання (крім випадків, зазначених в другому абзаці пункту 20), або з посвідченням іншого мисливця;

б) полювання без відповідного дозволу (ліцензії, відстрільної картки тощо);

в) полювання на мисливських тварин у заборонені терміни;

г) полювання у недозволених місцях, а також в угіддях, не зазначених у дозволі;

д) полювання на тварин, заборонених для добування або не зазначених у дозволі;

е) добування мисливських тварин понад встановлену дозволом норму;

є) полювання з використанням авіації;

ж) полювання із застосуванням штучного освітлення, пристроїв для нічного полювання, включаючи прилади нічного бачення, отруйних речовин, петель, підрізів, закотів, гачків, самострілів, ловчих ям;

з) полювання з під'їзду автомототранспорту та плавучих засобів з мотором;

и) полювання з порушенням установленого для певної території порядку здійснення полювання;

і) полювання з мисливськими собаками, ловчими звірами і птахами без наявності на них паспорта з допуском до полювання;

ї) полювання з застосуванням руйнування жител звірів, бобрових загат, гнізд птахів (крім гнізд сірої ворони, сороки та інших птахів у процесі проведення заходів, спрямованих на регулювання їх чисельності), загазовування чи заливання нір звірів (крім випадків відлову окремих видів хутрових звірів з метою їх розселення);

й) полювання на тварин, які перебувають у скрутному становищі або зазнають лиха (переправляються водою або по льоду, рятуються від пожежі, повені тощо);

к) відловлення та утримання в неволі диких звірів і птахів без спеціального на це дозволу (крім випадків рятування тварин, які зазнають лиха, про що негайно має бути повідомлено органи мисливського чи лісового господарства або охорони навколишнього природного середовища);

л) полювання з використанням немисливської вогнепальної зброї, пневматичної зброї, нарізних вкладишів, напівавтоматичної або автоматичної зброї з магазинами більш як на два патрони.

м) полювання з мисливською зброєю на користування якою немає відповідного дозволу або з мисливською зброєю, яка належить іншій фізичній особі без її присутності;

н) полювання на пернату дичину і хутрових звірів з арбалетом, луком;

о) полювання з вогнепальною мисливською зброєю на відстані ближче 200 метрів від будівель населеного пункту та окремо розташованих будівель, де можливе перебування людей;

п) полювання на копитних тварин та ведмедя з використанням малокаліберної гвинтівки під патрон кільцевого запалювання або набоїв, споряджених картеччю і шротом, а також полювання з нарізною вогнепальною мисливською зброєю на пернату дичину та хутрових звірів (при спортивно-любительському полюванні);

р) транспортування добутих диких копитних тварин або їх частин без відмітки в дозволі про їх добування;

с) допускання собак в мисливські угіддя без нагляду;

т) збирання яєць птахів без спеціального дозволу;

у) збирання без дозволу користувача мисливських угідь скинутих рогів лані, оленя, козулі, лося, загиблих тварин або їх частин;

ф) руйнування, нищення або псування штучних гніздищ, солонців, годівниць для звірів і птахів, посівів кормових рослин, мисливських вишок, вказівних знаків, вивісок та інших атрибутів мисливського господарства, капканів, принад для вовків тощо.

Дії, зазначені в підпунктах "а" - "с" кваліфікуються як незаконне полювання.

Відповідно до ч.1 ст. 248 Кримінального кодексу України, порушення правил полювання, якщо воно заподіяло істотну шкоду, а також незаконне полювання в заповідниках або на інших територіях та об’єктах природно-заповідного фонду, або полювання на звірів, птахів чи інші види тваринного світу, що занесені до Червоної книги України, - караються штрафом до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, з конфіскацією знарядь і засобів полювання та всього добутого.

    Полювання визнається кримінально караним за умови його незаконності. Порушення правил полювання означає, що даний вид використання тваринного світу здійснюється без належного дозволу, в заборонений час, у недозволених місцях, у т.ч. на територіях та об’єктах  природно-заповідного фонду, забороненими знаряддями або способами, стосовно тих видів тварин, які занесені до Червоної книги.

    Полювання без належного дозволу має місце тоді, коли воно здійснюється самовільно, без належного документа, виданого уповноваженим органом.

Документами на право полювання є: посвідчення мисливця; щорічна картка обліку добутої дичини і порушень правил полювання з позначкою про сплату державного мита; дозвіл на добування мисливських тварин (ліцензія, відстрільна картка тощо); відповідний дозвіл на право користування вогнепальною мисливською зброєю; паспорт на собак мисливських порід, інших ловчих звірів і птахів з відміткою про допуск до полювання у поточному році у разі їх використання під час полювання.

За відстрільною карткою здійснюється полювання на пернату дичину, кроля дикого, зайця-русака, єнотоподібного собаку, вовка та лисицю. За ліцензією здійснюється полювання на ведмедя, кабана, лань, оленів, козулю, лося, норку американську та ін. ліцензія – це документ суворої звітності, який видається державними органами лісового господарства і засвідчує право мисливця на добування однієї особини тварин того виду, статі і віку, які зазначені в ньому. Ліцензія з незаповненими реквізитами, виправленнями, простроченими термінами полювання або не зареєстрована у відповідних журналах, вважається недійсною, а полювання за нею – незаконним.

    Незаконність полювання слід вбачати і в тому разі, коли воно відбувається з відступом від умов, зазначених у дозвільних документах, наприклад добування тварин, які не зазначені у ліцензії або понад встановлену у дозволах норму, або в угіддях, не зазначених у дозволі.

    Увага! Полювання в заборонений час означає, що воно здійснюється тоді, коли займатись полюванням на будь-яких тварин заборонено: а) взагалі (наприклад, у темний період доби (пізніше години після заходу сонця і раніше години до його сходу) або на тварин, які зазнають лиха); б) у строки, протягом яких забороняється полювати на певних видів диких звірів і птахів. Строки полювання (конкретна дата відкриття та закриття полювання на той чи інший вид мисливських тварин, дні полювання) визначаються нормативно-правовими актами і доводяться до відома користувачів мисливських угідь і громадськості. Відстріл та відлов хижих і шкідливих тварин, добування мисливських тварин для наукових потреб або переселення у нові місця перебування може здійснюватись у встановленому порядку поза межами мисливського сезону.

    Полювання у недозволених місцях – це полювання у таких місцях, де воно взагалі заборонено, або де для цього потрібен спеціальний дозвіл. Полювання забороняється: на територіях та об’єктах природно-заповідного фонду; на відтворювальних ділянках; у межах населених пунктів, за винятком випадків, передбачених рішеннями обласних рад; на відстані ближче ніж 200 метрів від будівель населеного пункту та окремо розташованих будівель, де можливе перебування людей.

    Забороненими слід визнавати ті знаряддя і способи, якими полювати взагалі не дозволяється або які заборонено використовувати для відстрілу чи відлову певних об’єктів тваринного світу. До таких знарядь і способів слід відносити зокрема: використання клеїв, петель, гачків, самострілів, ловчих ям, отруйних та анестезуючих принад, живих сліпих чи знівечених тварин як принади, звуковідтворювальних приладів та пристроїв, приладів нічного бачення, дзеркал та інших пристроїв, що осліплюють тварин, заливання нір звірів. На пернату дичину  забороняється полювати з нарізною вогнепальною зброєю, а на копитних тварин та ведмедя – з використанням малокаліберної гвинтівки під патрон кільцевого запалювання або набоїв, споряджених картеччю чи шротом.

    Порушення правил полювання, яке не заподіяло істотної шкоди, не здійснюється у межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду і не пов’язано з полюванням на ті види тваринного світу, що занесені до Червоної книги України, тягне за собою адміністративну відповідальність.

    Відповідно до ч.1 ст.85 Кодексу України про адміністративні правопорушення, порушення правил полювання (полювання без належного на те дозволу, в заборонених місцях, у заборонений час, забороненими знаряддями або способами, на заборонених для добування тварин, допускання собак у мисливські угіддя без нагляду, полювання з порушенням установленого для певної території (регіону, мисливського господарства, обходу тощо) порядку здійснення полювання), яке не мало наслідком добування, знищення або поранення тварин, а також транспортування або перенесення добутих тварин чи їх частин без відмітки цього факту в дозволі на їх добування - тягне за собою попередження або накладення штрафу на громадян від двох до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і попередження або накладення штрафу на посадових осіб - від десяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

         Повторне порушення правил полювання (полювання без належного на те дозволу, в заборонених місцях, у заборонений час, забороненими знаряддями або способами, на заборонених для добування тварин) чи таке, яке мало наслідком добування, знищення або поранення тварин, - тягне за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією рушниць та інших знарядь і засобів вчинення правопорушення, які є приватною власністю порушника, та незаконно добутих об'єктів тваринного світу чи без такої або позбавлення права полювання на строк до трьох років з конфіскацією рушниць та інших знарядь і засобів вчинення правопорушення, які є  приватною власністю порушника, та незаконно добутих об'єктів тваринного світу чи без такої і на посадових осіб - від тридцяти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення, які є приватною власністю порушника, та незаконно добутих об'єктів тваринного світу чи без такої.

Переглядів: 1879 | Додав: UsticiaSokal | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]